آموزش PLC جلسه نهم

كنترلر SIMATIC S7 400H :

 كنترل كننده  SIMATIC S7 400H یک کنترلر با دو H CPU از يك نوع مي باشد که یکی به عنوان پردازشگر اصلی و دیگری به عنوان پردازشگر جانشین( یا انتظار) است. در صورت بروز خطا ، فضاي کنترلی توسط سيستم اصلي به ايستگاه انتظار يا جانشين منتقل مي شود. ( اين تبديل در زماني كمتر از 100ms انجام مي شود.) اين روش به روش رويداد گرا معروف است و همزمان با دو CPU پشتيباني مي شود. به اين ترتيب حاصل پردازش در نقطه انقطاع پروسه بدون از دست دادن اطلاعات و قطعي به پردازشگر دیگر انتقال خواهد یافت. در واقع در این سامانه همه فرمان ها به طور همزمان در دو سيستم اجرا می شوند. نکته قابل توجه اینست که سيستم برنامه نويسي و پارامترسازي نيز بايد براي اين مقصود انجام شود.

ابزارهاي مركزي در S7 400 H  به دو روش پيكربندي شوند: 

  • دو رك استاندارد (UR1,UR2) قرار داده می شود و هر رك با يك CPU و يك PS که بايد به یکدیگر همخواني داشته باشند، به کار برده می شوند. اگر دسترس پذيري فوق العاده زياد لازم باشد، دو منبع تغذيه اضافي مي تواند به كار برده شود. فاصله بين دو رك مي تواند تا 10KM باشد.
  • دو CPU هر کدام با يك منبع تغذيه درون رك UR2 دارای باس پشت، پیکربندی و نصب مي شوند.كه اين پشتيباني يك پيكربندي كاملا فشرده مي باشد.

 

 

ادامه این مطلب در کتاب اتوماسیون صنعتی زیمنس  ، میثم اسدی