آموزش PLC جلسه دوم

آموزش PLC جلسه دوم

Related image

در كل، PLC هاي SIMATIC دردو قالب کلی  ماژولار و ادغام شده ساخته می شوند، البته نوع دیگری نیز با نام PC Based یا برمبنای PC وجود دارند که نمونه اخیر آن ها محسوب می شوند.(منظور از ماژولار بودن اینست که ، قسمت های مختلف یک کنترل کننده از قبیل CPU ، PS ، CP  و... بصورت جداگانه ساخته می شوند و در زمان استفاده در پروژه ها بر اساس نیازمندی های ما از بین اجزای مختلف موجود، کنترلر مورد نظر تهیه و روي یک ريل در كنار هم پيكربندي مي شوند). در فصل ابتدايي يك مرور كلي بر انواع اين  دو بخش از كنترل كننده ها خواهيم داشت .

Related image

 

سه زبان برنامه نويسي بين المللي براي PLC وجود دارد كه تمام سازنده گان كنترل كننده هاي منطقي بر مبناي اين سه، PLC هاي خود را خواهند ساخت. اين زبان ها عبارتند از : LAD ( Ladder logic diagram) ، FBD ( Function block diagram) ، STL ( Statement list). البته باید دانست که زبان هاي پيشرفته ديگري نيز همچون SCL و GRAPH وجود دارند، همچنین بعضی از شرکت های سازنده PLC نیز زبان های برنامه نویسی مخصوص خود را دارند که علاوه بر این زبان ها می باشند.

Related image

در بحث پیشرفتگی و وسعت کنترل کنترلرها، بدین صورت می توان بیان نمود که پس از ساخت PLC  هاي S7 سري 300/400 ، توان كنترل بزرگترین فرآيند هاي پيشرفته و پيچيدي صنعتي در قالب یک واحد کنترل مرکزی  ميسر گردید همانطور که بیان شد اساسی ترین نكته قابل توجه ایی كه در اين باره بايد دانست اين است كه کنترلر نسخه ( S7) مبتني بر كامپيوتر است و بدون یک ابزار برنامه نویسی مانند كامپيوتر برنامه نويسي آن ممكن نمی باشد. در واقع برنامه نویسي اين PLC ها از طريق كامپيوتر انجام و سپس به PLC دانلود مي گردد . (انتقال اطلاعات از PC به PLC را دانلود و از PLC به PC را آپلود گويند ). البته ابزار هاي برنامه نويسي مانند PG نيز وجود دارند، PGيك كامپيوتر صنعتي ساخت زيمنس جهت برنامه نویسی فرآيند هاي صنعتي مي باشد. منظور از PC کامپیوترهایست که برای برنامه نویسی استفاده می شوند.( Personal Computer PC =  ). 

Image result for SIEMENS PLC

 در خصوص بحث شبکه و مخابره داده ها در سطوح مختلف PLC نیز می توان به این صورت ادامه داد که  در بعضي مواقع لازم است تجهيزات ابزار دقيقي مانند سنسور ها ، ترانسميتر ها ، ترانسديوسرها و...  در فاصله زيادي نسبت به PLC اصلي قرار گيرند ، بنابراين جهت ارسال سيگنال از اين ابزارالات به PLC  اگر بخواهيم از ولتاژ های منطقي  در يك فاصله مثلا 5km استفاده كنيم ، بدلیل افت ولتاژ و جریان ناشی از طول زیاد مسیر، مناسب و گاهي امكان پذير نمي باشد. لذا جهت بهينه سازي اين مشكل لازم مي شود تعداد I/O هاي مورد نياز در محل مورد نظر در كنار تجهيزات ابزار دقيقي قرار گيرندکه به هر دسته از این I/O ها یک Slave  از PLC مادرگفته می شود و سپس ارتباط اين I/O ها و PLC اصلی از طريق شبكه هاي صنعتي انجام گیرد. مي توان Slave هاي زيادي از I/O ها در فواصل مورد نياز نصب نمود و از طريق فيلد باس هاي صنعتي به كنترل كننده اصلی اتصال نمود تا ارتباط داده ها بين اين Slaveهای ورودي / خروجي با كنترل كننده  Master از طريق شبكه صنعتي واسط انجام شود. Field busهاي صنعتي معمولا به دو روش انتقال سيگنال مي نمايند .

Related image

ارسال سيگنال الكتريكي ( تلگرافي).

ارسال سيگنال نوري ( فيبر نوري).

براي Field bus های صنعتی نیز پروتکل هاي مختلفي وجود دارد، استانداردي كه SIMATIC براي شبكه هاي خود استفاده مي نمايد معمولا  پروفيباس مي باشد كه از طرف صاحبان صنايع در كشور آلمان ارائه شد و اينك بخش اعظمي از Communication صنعتي دنيا را فراگرفته و بر دو بخش است :

Image result for SIEMENS PLC

PROFIBUS DP.

PROFIBUS PA.

در پیوند PLC با DCS و PCS7 نیز باید بیاوریم که: با در نظر گرفتن این موضوع که  جهت راه اندازي يك فرايند صنعتي نياز به گزینش تجهيزات نرم افزاری و سخت افزار هاي مختلف(اعم از PLC و ... ) و مراحل انجام كار گوناگوني وجود دارد، زيمنس بسته هايي را با نام PCS7 ارائه نموده است كه تمامي روند اجراي يك پروسه و كليه نرم افزارهاي مورد نياز در آن موجود مي باشد و پس از نصب آن مي توان يك پروسه صنعتي را بطور كامل اجرا نمود. که از این سیستم های کنترل فرایند می توان به عنوان یک DCS یکپارچه یاد نمود. DCS یا Distributed Control System ، سیستم های کنترل توزیع شده ایی هستند که برای کنترل فرایندهای بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

منبع: کتاب اتوماسیون صنعتی زیمنس