آموزش PLC جلسه هفتم

آموزش PLC آموزش پی ال سی جلسه هفتم 

كنترلر  SIMATIC S7 300:

يك سيستم ماژولار براي استفاده در صنعت كارخانه ايي می باشد. طرحي ماژولار دارد بر روي ريل DIN نصب و مونتاژ مي شود. تعداد زيادي از توابع را به صورت مجتمع درون حافظه خود جاي داده است. با توجه به پایداری اطلاعاتی و قابلیت بالای برنامه نویسی، این سیستم شرایط خاصی برای تعمیر و نگهداری ندارد در واقع از نظر تعمیر و نگهداری آزاد می باشد، فناوری های ایمنی و رعایت اصول مربوطه نیز بطور کامل در آن پوشش داده شده و نسخه با تخریب امن نیز در این اتوماسیون جای داده شده است. تصویر یک پیکره AS از این PLC را در زیر می بینید. (AS : مجموعه کامل ماجول های PS ، CPU و CP  و SM های تشکیل دهنده پیکره اصلی PLC است.)

                                                                                      

ل پروRelated image 

 

 

اكنون كه استفاده از انواع ماشين  آلات صنعتی رو به افزايش مي باشد به طبع تعداد كارخانه هاي سازنده نيز رو به افزايش است، لذا جهت سيستم كنترسه اين کارخانه هاي صنعتي استفاده از مدارات الكترومكانيكي رو به تعديل و استفاده از كنترل با سيستم هاي فرمان PLC روزبه روز در حال افزايش مي باشد.كه در اين راستا به PLC هايي با ميدان وسيعی از توابع و سرعت پردازش بالا در يك طراحي فشرده با قابلیت استفاده در انواع محیط های صنعتی احساس نیاز می شود. همچنين امكانات شبكه و سيستم مهندسي آن ها نيز بايد در خور این کنترلرها روند پیشرفت خود را حفظ نماید.  PLC S7  سری 300 به طور وسيعي در دنیای بین المللی کنترل پروسه ها گسترده شده است به گونه ایی كه بی مهابا مي توان گفت اين نوع PLC در بازار كار كنترل كننده هاي منطقي قابل برنامه نويسي رهبري ساير محصولات را بر عهده دارد.

کنترلر s7 300 طرحي ماژولار با قابلیت صرفه جويي در مکان نصب را براي كنترل ایمن و پایدار تجهیزات ايجاد كرده است.  همانطور كه در شكل مشخص است يك ريل DIN  لازم است تا ماژول های مورد نیاز روی ان نصب شوند و در مواقعي كه امكان حركت و جابجايي ماژول ها مي رود کافیست پيچی كه ماژول ها را به ريل متصل کرده باز نمود و جابجایی را انجام داد. يك پيكربندی PLC بايد تاحد امكان قوي و سازگار در برابر امواج و فرکانسهای الكترومغناطيسي باشد که پیکربندی S7 300 بطور کامل دارای این ویژگی می باشد. چنانچه در آینده لازم باشد می توان S7 300 را به خوبی بوسیله ET200 گسترش داد و ماژول های ورودی و خروجی مورد نیاز خود را به آن اضاف نمود.