آموزش PLC جلسه سوم

آموزش PLC جلسه سوم

 

Image result for SIEMENS PLC

در تباین DCS ، PLC  و PCS 7 باید بیان شود که :

سیستم کنترل گسسته DCS مدرن ترین خط و مشی کنترلی برای کنترل فرایندهای صنعتی به شمار می روند. DCS  یک زیر ساخت کلی جهت استراتیژی های پیشرفته کنترلی و الگوریتم های کنترل دیجیتال است که  برای سیستم های ساده کنترلی نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم کنترل توزیع شده بر اساس سامانه های دیجیتال طراحی شده، از این رو اجرای استراتیژی های بسیار پیچیده و پیشرفته کنترلی در سریع ترن زمان ممکن، از مزایای این سیستم می باشد. شرکت های زیادی مانند Baily, Foxboro, Honeywell, Rosemont و ... در زمینه تهیه و تدوین DCS کارمی کنند. البته باید بگوییم که PLC ها نوع دیگری از تکنولوژی دیجیتال مورد استفاده در پروسه های کنترلی هستند. PLC  ویژه سیستم های ناپیوسته و دسته ایی نسبتا کوچک که نیاز به کنترل عناصر و تجهیزات پروسه بصورت غیر متوالی دارند، طراحی شده است. PLC ها می توانند هزاران I/O دیجیتال و صدها I/O آنالوگ را اداره نمایند. گذشته از قابلیت دیجیتال بودن ، PLC ها ویژگی های بسیار زیادی دارند. اما واسط های اپراتور در PLC ها محدود هستند. علاوه براین کنترل کننده های منطقی قابل برنامه نویسی در سطوح بالاتر برنامه نویسی و نسخه های پیشرفته تر نیز در اجرای برخی الگوریتم های پیچیده کنترلی محدودیت هایی دارند.  ازسازندگان PLC می توان به ABB ، GE ، SIEMENS و ... اشاره نمود.

Related image

 

اما در تناظر DCS و PCS 7 باید بدانیم که  SIMATIC PCS 7 را می توان یک سیستم کنترل توزیع شده DCS فراگیر و قدرتمند دانست ، که از طرف گروه SIMATIC برای راه کارهای اتوماسیون در تولید و فرایندها ارائه شده ، تا پوششی جامع و کامل بر اهداف DCS گذاشته باشد. در راستای پوشش سیستم های کنترل گسسته DCS در این کتاب دو بخش در مورد سیستم های کنترل فرایند PCS 7   آمده است و آخرين اطلاعات مورد نياز جهت كار با PCS7 كه از طرف SIMATIC ارائه شده را در بر دارد.

Image result for SIMATIC

 در واقع PCS7 را می توان يك سيستم كنترل فرآيند جهت كنترل پيشرفته ترين پروسه هاي صنعتي اعم از کارخانه جات عظیم صنعتی و فرآیند هایی  همچون كارخانه هاي سيمان ، صنایع پتروشیمی ، گاز ،  نفت و ... دانست. در اين سيستم هاي كنترل پروسه ، نرم افزار SIMATIC Manager  به عنوان يك مركز داده ي قدرتمند عمل مي كند و كليه ابزارهای  مهندسي و مورد نياز پيكر بندي در آن مجتمع مي شود . برنامه نويسي ها نيز در قالب چارت هاي به نام CFC و SFC نوشته مي شوند. یک سری سيستم هاي اپراتوري نيز براي SIMATIC PCS7 در نظر مي گيرند كه اجراي قدرتمند و ايمن پردازش را براي كاربران فراهم مي سازند.

Image result for SIMATIC

يك قابليت بسيار مهم كه در اين سيستم هاي كنترل فرآيند جاي داده شده ، افزونگي بخش هاي مختلف مي باشد.گاهي اوقات فالت هایي در سيستم بوجود مي آيد و باعث آسيب ديدن بخش هايي از شبكه صنعتي يا قطعات موجود در سيستم مي شود كه اين خرابي در صنايع پتروشيمي ، گازي و... مي تواند خيلي خطرناك و پرهزينه باشد لذا جهت چاره سازی اين منظور بخش هاي حساس و حیاتی سيستم را بصورت دوبل مي سازند يعني دو سيستم در كنار هم كه هر دو يك كار را انجام مي دهند و پس از بروز خرابي، سيستم معيوب از مدار خارج شده و سيستم سالم وارد مدار مي شود. اين موضوع را افزونه گويند و در بخش PCS7 شرح داده شده است.

Related image

 

ارتباطات ومخابره داده ها در SIMATIC PCS7 توسط فيلدباس هاي  PROFIBUS DP  و PROFIBUS PA ، اترنت، پروفینت و ديگر سيستم هاي ارتباطي صورت می بپذيرد . كه اين Communication مي تواند بصورت نوري يا الكتريكي و بر اساس توپولوژي هاي ستاره ، حلقه ، خطي و تركيبي اجرا شوند و در فصل PCS7 به آن ها اشاره شده است.

 

منبع: اتوماسیون صنعتی زیمنی