مجله اتوماسیون صنعتی


 • آموزش PLC جلسه دوازدهم

  كنترلر SIMATIC C7 : 

  این کنترلر متشکل از کنترلر S7-300 و یک SIMATIC PANEL می باشد که باهم ترکیب شده و آن را تشکیل می دهند. 

   

  يك PLC فشرده شامل كنترلر، تعدادی کلید ، صفحه نمایش و پورت های مورد نیاز مي باشد که كنترل كامل ماشين را در كوچكترين فضاي ممكن انجام می دهد.

  ادامه مطلب

 • آموزش PLC جلسه نهم

  كنترلر SIMATIC S7 400H :

   

   كنترل كننده  SIMATIC S7 400H یک کنترلر با دو H CPU از يك نوع مي باشد که یکی به عنوان پردازشگر اصلی و دیگری به عنوان پردازشگر جانشین( یا انتظار) است. در صورت بروز خطا ، فضاي کنترلی توسط سيستم اصلي به ايستگاه انتظار يا جانشين منتقل مي شود. ( اين تبديل در زماني كمتر از 100ms انجام مي شود.) اين روش به روش رويداد گرا معروف است و همزمان با دو CPU پشتيباني مي شود. به اين ترتيب حاصل پردازش در نقطه انقطاع پروسه بدون از دست دادن اطلاعات و قطعي به پردازشگر دیگر انتقال خواهد یافت. در واقع در این سامانه همه فرمان ها به طور همزمان در دو سيستم اجرا می شوند.

  ادامه مطلب

 • آموزش PLC جلسه هفتم

  آموزش PLC آموزش پی ال سی جلسه هفتم 

  كنترلر  SIMATIC S7 300:

  يك سيستم ماژولار براي استفاده در صنعت كارخانه ايي می باشد. طرحي ماژولار دارد بر روي ريل DIN نصب و مونتاژ مي شود. تعداد زيادي از توابع را به صورت مجتمع درون حافظه خود جاي داده است. با توجه به پایداری اطلاعاتی و قابلیت بالای برنامه نویسی، این سیستم شرایط خاصی برای تعمیر و نگهداری ندارد در واقع از نظر تعمیر و نگهداری آزاد می باشد، فناوری های ایمنی و رعایت اصول مربوطه نیز بطور کامل در آن پوشش داده شده و نسخه با تخریب امن نیز در این اتوماسیون جای داده شده است. تصویر یک پیکره AS از این PLC را در زیر می بینید. (AS : مجموعه کامل ماجول های PS ، CPU و CP  و SM های تشکیل دهنده پیکره اصلی PLC است.)

  ادامه مطلب

 • آموزش PLC جلسه سوم

  آموزش PLC جلسه سوم

   

  Image result for SIEMENS PLC

  در تباین DCS ، PLC  و PCS 7 باید بیان شود که :

  سیستم کنترل گسسته DCS مدرن ترین خط و مشی کنترلی برای کنترل فرایندهای صنعتی به شمار می روند. DCS  یک زیر ساخت کلی جهت استراتیژی های پیشرفته کنترلی و الگوریتم های کنترل دیجیتال است که  برای سیستم های ساده کنترلی نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم کنترل توزیع شده بر اساس سامانه های دیجیتال طراحی شده، از این رو اجرای استراتیژی های بسیار پیچیده و پیشرفته کنترلی در سریع ترن زمان ممکن، از مزایای این سیستم می باشد. شرکت های زیادی مانند Baily, Foxboro, Honeywell, Rosemont و ... در زمینه تهیه و تدوین DCS کارمی کنند. البته باید بگوییم که PLC ها نوع دیگری از تکنولوژی دیجیتال مورد استفاده در پروسه های کنترلی هستند. PLC  ویژه سیستم های ناپیوسته و دسته ایی نسبتا کوچک که نیاز به کنترل عناصر و تجهیزات پروسه بصورت غیر متوالی دارند، طراحی شده است. PLC ها می توانند هزاران I/O دیجیتال و صدها I/O آنالوگ را اداره نمایند. گذشته از قابلیت دیجیتال بودن ، PLC ها ویژگی های بسیار زیادی دارند. اما واسط های اپراتور در PLC ها محدود هستند. علاوه براین کنترل کننده های منطقی قابل برنامه نویسی در سطوح بالاتر برنامه نویسی و نسخه های پیشرفته تر نیز در اجرای برخی الگوریتم های پیچیده کنترلی محدودیت هایی دارند.  ازسازندگان PLC می توان به ABB ، GE ، SIEMENS و ... اشاره نمود.

  ادامه مطلب