مجله آموزش گنج و فلزیاب


 • نشانه های گنج

   

  نشانه ها و دفینه ها

  Image result for ‫نشانه های گنج‬‎

  در حین حفاری امکان داره که با علائم و آثار زیادی مواجه بشوید که در اکثر مکان ها مشترک است و امکان داره با آثار و علائم و نشانه‌های گنج هم مواجه بشوید که تا حالا نمونه اش را از نزدیک مشاهده نکرده باشید و یا نشنیده باشید . معمولا این آثار برای مکانها و یا هدف های کوچک و متوسط صدق می کند .

   
  ادامه مطلب

 • جوغن شناسی در گنج یابی (کاسه ها و نشانه ها)

  شناخت جوغن در گنج یابی – بررسی کاسه ها و جوغن ها

  شناخت جوغن در گنج یابی بسیار مهم و تاثیر گذار است و همچنین کاسه ها و شیشه ها در دفینه یابی بسیار موثرند.
  يکي از بيشترين علايمي که در ايران عزيز وجود داره سنگ کاسه و جوغنها هستند کاسه ها به طور معمول نشانه قبر هستند اما بعضي مواقع تفسير ديگري نيز دارند براي يافتن مقبره بايد بسته به نوع منطقه شکل قرارگيري کاسه ها و نشانه هاي کنار آنها و جهت هاي جغرافيايي دقت نمود هر چه کاسه خوش تراشتر و عميق تر باشه به همان اندازه بزرگي و ثروت فرد متوفي رو مي رسونه معمولا فاصله کاسه تا قبر از ۱۰ متر تجاوز نمي کنه اما درمواقعي استثناهايي نيز وجود داره.

  ادامه مطلب

 • جوغن در گنج یابی چیست و انواع جوغن ها

  جوغن در گنج یابی چیست و انواع جوغن ها

   

  Image result for ‫جوغن چیست‬‎

  کلمه جوقان یکی از اصطلاات رایج در امر نشانه شناسی و فلزیابی می باشد که از دیر باز در میان قومیت های لر و کرد وجود داشته است و با مرور زمان و ورود اصطلاحات گنجی ابی به زبان فارسی نیز وارد شده سات و امروزه دوستان و عزیزان همگی با این اصطلاح آشنا هتسند و از این کلمه برای اسم گذاری نشانه های مختلف استفاده میکنند . در اصل جوغن در زبان آریایی به معنای کاسه و هاون است و دارای اشکال مختلفی از قبیل مربع , مستطیل , دایره و… است که مرسوم ترین نوع آن دایره ای شکل است و این علامت یا نشانه ( جوغن ) بصورت عمودی بر روی سنگ ها و صخره ها و یا سفال ها درج شده است و نشانه ای از وجود گنج و اهداف بزرگ در منطقه وجود جوغن می باشند که این نشانه های وجود بار یا همان جوغن میتواند در مناطق مختلف متفاوت باشند و اشکال مختلف داشته باشند .

  ادامه مطلب

 • فلزیاب ، طلایاب ، گنج یاب ، حفره یاب

  انواع فلزیاب

  Related image

   

  فلزیاب‌های تفریحی (VLF)

  این دسته فلزیاب‌ها که معمولاً خیلی سبک و بوده و دیسک آن‌ها کوچک (دیسک استاندارد آن‌ها ۲۵ سانتی‌متر) می‌باشد و عمق کاوش فلز آن‌ها نیز معمولاً کمتر از یک متر می‌باشد. به این معنی که یک فلز به شکل مربع به اندازه ۱متر در ۱متر را حداکثر می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند. فلزیاب‌های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌اند. این نوع فلزیاب‌ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته می‌باشند. فلزیاب‌های تفریحی که دارای نمایشگر دیجیتالی می‌باشند قدرت تفکیکی کم و بیش برابر با ۸۰٪ دارند. به این منظور که می‌توانند فلزات آهنی را از فلزات غیرآهنی با دقت ۸۰ درصد جدا کنند.

  فلزیاب‌های پیشرفته‌ای (PI)

  فلزیاب‌های پیشرفته، قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب‌ها دیگر را دارا می‌باشند. فلزیاب‌های پیشرفته دارای وزن نسبتاً سنگینی هستند زیرا که در آن‌ها به یلت مصرف مضاعف برق از باتری‌های اسیدی مشابه موتورسیکلت استفاده شده؛ و معمولاً خود فلزیاب یا باتری آن‌ها یا هر دوی آن‌ها به کمر بسته می‌شود. فلزیاب‌های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارند و نمی‌توانند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند اطلاع می‌دهند. فلزیاب‌های پیشرفته مانیتور ندارد و ساده می‌باشند.

  فلزیاب‌های صنعتی

  از فلزیاب‌های صنعتی در صنعت‌های مختلف مثل فرش ماشینی-و صنایع بسته‌بندی- چوب بری و کارخانه‌ها استفاده می‌شود.

  فلزیاب‌های با امکان فرستنده و گیرنده (TR)

  ادامه مطلب

 • فلزیاب ، راهنمای انتخاب فلزیاب ، طلایاب ، معدن یاب

  کتاب انواع فلزیاب ها

  این کتابچه در راستای افزایش سطح علمی خوانندگان تدوین شده و امید است از آن در راه درست استفاده شود. 

  ((سخن مولف))

  نظر به اینکه کشور عزیزمان ایران بزرگ دارای تمدنی عظیم و قدیمی بوده و از زمان سلسله­ های پیشدادی تا کنون پادشاهان و فرمانروایان بسیاری در بخش­های مختلف آن حاکم بوده­اند، سرمایه­ها ، گنج­ها، دفینه­های بسیاری در جای جای آن نهفته است. از اینرو وقتی صحبت از فلزیاب به میان می­آید، تقریبا ذهنیت تمام مخاطبین به سمت گنج ، گنجینه و دفینه گرایش پیدا می­کند. در صورتی که فلزیاب­ها در انواع متفاوتی ساخته می­شوند ، به نحوی که گاهی نام برخی دستگاها فلزیاب نیست ولی ما به اشتباه آن را فلزیاب می­خوانیم.

   

  به طور کلی انواع فلزیاب­ها را می­توان به صورت زیر تقسیم­ بندی کرد و بر اساس منطقه مورد نظر گزینه مناسب خود را انتخاب کرد:

  1- دستگاهای معدن­یاب.

  2- دستگاهای طلایاب.

  3- دستگاهای فلزیاب.

  4- دستگاهای حفره­یاب.

  5- دستگاهای گنج­یاب.

  دستگاهای معدن­یاب:

  بعضی شرکت­ ها وجود دارند که در زمینه­ی معادن سنگ­ های قیمتی، معادن آهن و... کار می­کنند. در ابتدای شروع به کار این شرکت­ ها در مباحث تحقیقاتی و زمین­شناسی نیاز به پیدا کردن مواد معدنی زیر زمینی و زمین­ها معدنی می­باشد، در این راستا از دستگاهای معدن یاب استفاده می­شود.

  شرکت­های مختلفی در سراسر جهان از قبیل شرکت­های آسیایی، اروپایی و آمریکایی اقدام به ساخت این تجهیزات می­کنند. در ادامه به برخی از انواع معدن­یاب ساخت چین در بازارهای بین المللی اشاره می­شود:

  برای ادامه کلیک نمایید.

  ادامه مطلب